Wspólna praca w grupie może mieć kluczowe znaczenie dla projektu, a praca z ludźmi z innych firm może być równie istotna. Jeszcze ważniejsze może być zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do pracy, w której każdy będzie czuł się komfortowo i będzie mógł wykonać najlepszą pracę, jaką potrafi. We współczesnym świecie ważne jest, aby ludzie czuli się doceniani i szanowani, aby nie czuli się onieśmieleni, gdy wpadnie im do głowy jakiś pomysł.
Artykuł z Harvard Business Review opisuje co-working jako: "miejsca pracy oparte na członkostwie, gdzie różne grupy freelancerów, pracowników zdalnych i innych niezależnych profesjonalistów pracują razem we wspólnym, komunalnym otoczeniu".
W każdej firmie dyrektorzy generalni domagają się, aby ich pracownicy mieli do dyspozycji miejsca pracy typu co-working. Odkąd w 1995 roku hakerzy z Berlina stworzyli ideę co-workingu, została ona włączona do wielu firm. Chcieli oni być wszyscy w jednym miejscu, dzielić się pomysłami, pracować jako jedność i wspólnie realizować zadania.
Ideą co-workingu jest wspólna praca i dzielenie się pomysłami. Może to dotyczyć zarówno planowania następnej najlepszej zabawki na Gwiazdkę, jak i nowych stron internetowych do obstawiania zakładów - każdy znajdzie sposób na dzielenie się pomysłami. W miejscach pracy typu co-working nietrudno znaleźć kreatywność.
Amerykański projektant gier Bernard DeKoven stwierdził, że jest to "wspólna praca jak równy z równym". Ma on całkowitą rację, ponieważ firmy te tworzą bezpieczne środowisko pracy. Dzięki dostępności kilku różnych przestrzeni co-workingowych, takich jak otwarte przestrzenie robocze, prywatne przestrzenie robocze, przestrzenie specyficzne dla danej branży oraz inkubatory przedsiębiorczości, żadne potrzeby firm nie pozostają niezaspokojone.
Przestrzenie coworkingowe nie są tym, czym się wydają, ponieważ niektórzy zakładają, że są to obskurne biura, w których zapomniano o upływającym czasie. W rzeczywistości jest to dalekie od prawdy. Staje się to najważniejszą rzeczą, jaką firma może zrobić, aby jej pracownicy czuli się doceniani. Firmy wyposażają swoje przestrzenie w siłownie, centra odnowy biologicznej i zapewniają do nich dostęp środkami transportu publicznego.
Tworzy to poczucie wspólnoty dla osób pracujących w tych przestrzeniach oraz miejsce, w którym ludzie chcą pomagać firmom lub zakładać własne. Co-working jest znany z tego, że zwiększa kontakty między firmami, zmniejsza samotność, wyzwala iskry kreatywności i stwarza szanse na współpracę.
W 2022 r. w Chicago powstanie nowy ośrodek sportowy i centrum co-workingowe przeznaczone dla pracowników miasta. Według Club Industry, "Life Time Work będzie oferować żywe rośliny, naturalne światło, ergonomiczne stanowiska pracy, zdrowe jedzenie i napoje oraz członkostwo w Life Time Athletic". Ten pomysł na miejsce pracy sprawi, że pracownik będzie chętniej wchodził do biura i pracował bardziej produktywnie ze współpracownikami i freelancerami, jednocześnie utrzymując swoje samopoczucie w dobrym stanie.
W związku z pandemią w 2020 r. pojawiły się obawy dotyczące biurowej przestrzeni roboczej i tego, jak ludzie będą się ze sobą łączyć na odległość. Jednak platformy co-workingowe, takie jak DropDesk, stawały się coraz bardziej popularne jeszcze przed pandemią, aby pomóc wypełnić lukę między fizycznymi miejscami pracy a miejscami online.
Miejsca pracy w biurze były nadal postrzegane jako niezbędne, gdy powrót do biura był bezpieczniejszy. W sytuacji, gdy ludzie decydowali się na pracę zdalną lub byli zmuszeni do niej ze względu na ograniczenia związane z zamknięciem biura, fizyczne miejsca pracy typu co-working były postrzegane jako dobra alternatywa dla ludzi, którzy mogli bezpiecznie wrócić do biura.
Nie oczekuje się, że ten boom się zatrzyma. Szacuje się, że na świecie jest około 20 000 dedykowanych przestrzeni do pracy zespołowej i szacuje się, że liczba ta będzie rosła w tempie 20% rocznie. Powód jest prosty. Jest na nie zapotrzebowanie i można je zaspokoić. Ludzie korzystają z tanich przestrzeni co-workingowych, a firmy twierdzą, że dobrze prosperują dzięki ludziom pracującym w przestrzeniach co-workingowych.